1. Socijalne usluge po mjeri osobe oštećena sluha
Udruga (na)gluhih osoba Videatur započela je s provedbom novog projekta. Od 1. srpnja 2020. do 1. srpnja 2021. provodi se jednogodišnji program pod nazivom „Socijalne usluge po mjeri osobe oštećena sluha“ koji je financiralo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Projekt je odgovor na poziv za prijavu trogodišnjih programa za razdoblje 2020. do 2023. godine „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge“.
Program „Socijalne usluge po mjeri osobe oštećena sluha“ prijavljen je u partnerstvu s Udrugom gluhih i nagluhih Nova Gradiška iz Nove Gradiške i Privatne gimnazije i strukovne škole „Svijet“ iz Zagreba. Ciljna skupina su odrasle osobe oštećena sluha, te djeca i mladi.
U sklopu programa bit će uspostavljenja novinarska sakcija, otvorit će se blog gdje će gluhi pisati o svojoj kulturi, potrebama i interesima. Također će se uspostaviti i video sekcija putem koje će se neizravno uključiti i najmlađe gluhe i to tako da im se približi upoznavanje s poznatim bajkama i pričama za djecu u kojima ne mogu uživati kao ostala čujuća djeca. U video sekciji, korisnici će koristiti video opremu Udruge Videatur kako bi mogli bajke u pisanom obliku prevesti na znakovni jezik i postaviti ih kao videozapis online. Video će biti dostupan neograničeno i time osigurati gluhoj djeci uživanje u najdražim bajkama. Ovakav oblik uključivanja najmlađih gluhih ne postoji u RH i stoga spada u inovativne metode. Dobrobit video sekcije, bit će i u osnaživanju članova za zanimanja iz kreativnog sektora u kojem postoji velik potencijal za daljnji profesionalni razvoj.
Jedna od aktivnosti programa bit će i Književni klub za gluhe gdje će se poticati čitanje i argumentiranje. Svaka od navedenih aktivnosti održavati će se jednom tjedno i uključivat će ukupno 50 osoba oštećena sluha. Osim toga, kroz program će se osigurati i učenje znakovnog jezika i to za 20 čujućih korisnika, učenike Privatne gimnazije i strukovne škole Svijet koji će na programu raditi i kao volonteri.
Približavanjem znakovnog jezika čujućima utjecat će se na povećanje poznavatelja znakovnog jezika koji će u budućnosti moći pomagati kao komunikacijski posrednici čime će se samostalnost gluhih popeti na još veći nivo. Kroz program, održat će se i edukacija o profesionalnom razvoju i pružiti usluga informiranja gluhih o njihovim pravima.
Opći cilj projekta je spriječiti socijalnu isključenost osoba oštećena sluha, omogućiti im pristup onim uslugama i aktivnostima koje su im u većini slučajeva ograničene, pružiti im pomoć pri savladavanju komunikacijskih barijera, te ih poticati na razvijanje njihovih vještina koje im u budućnosti mogu pomoći i u profesionalnom, ali i osobnom razvoju.
Kroz aktivnosti, korisnici će unaprijediti svoje vještine, osvijestiti važnost pomaganja drugima u radu za druge, informirati se o svojim zakonskim pravima, te se educirati o mogućnostima profesionalnog razvoja. Pri osmišljavanju aktivnosti prioritet smo dali onim aktivnostima koje će gluhima donijeti mnoge dobrobiti i koje će moći primjenjivati i nakon završetka projekta. Posebna pažnja posvećena je aktivnostima gdje gluhi rade na unaprijeđenu svoje pismenosti i komunikacijskih vještina, te razvoju onih vještina koje će dugoročno moći primijeniti i u svrhu svog profesionalnog usavršavanja i to za zanimanja u kojima će se moći samostalno izražavati bez pomoći posrednika.
Aktivnosti su osmišljene na način da korisnici moraju maksimalno surađivati jedni s drugima i na taj način potiču timski duh kod svakog pojedinca uz koordinaciju voditelja aktivnosti. Smatramo da će takav princip rada rezultirati osvještavanjem gluhih osoba o važnosti prihvaćanja drugih mišljenja, ali i sposobnošću da se izbore za vlastito. Vjerujemo da će ovaj program rezultirati općim zadovoljstvom korisnika, ali i povećanjem profesionalnih kapaciteta same udruge.
2. Komunikacijski posrednik HZJ
Na jesen 2015. godine prijavili smo se na natječaj Ministarstva socijalne politike i mladih RH s projektom pod nazivom „Komunikacijski posrednik HZJ“ prema kojem nam je odobrena financijska potpora za period od 1. siječnja do 31. prosinca 2016. godine. Na taj način prvi put za Udrugu Videatur osigurali smo stručnu pomoć članovima oštećena sluha u prevladavanju komunikacijskih barijera u svakodnevnom životu, što je uostalom i bio glavni cilj projekta.
Realno smo sagledali tadašnje stanje u našoj Udruzi u koju je bilo uključeno 100-injak članova oštećena sluha. Od svih tih članova znakovnim jezikom služilo se 80 članova i njima je u rješavanju raznih životnih problema potreba za tumačem/prevoditeljem bila velika. Isto tako među članstvom je bilo djece oštećena sluha predškolske i školske dobi koji su se djelomično služili znakovnim jezikom, pa smo predvidjeli i rad sa njima u vidu kontinuiranih individualnih vježbi.
Nakon provedbe projekta i uredno podnesenog izvješća stekli smo sve uvjete za prijavu na natječaj trogodišnjeg programa „Komunikacijskog posrednika HZJ“ s početkom provedbe od 1. siječnja 2017. godine.
Jednom riječju, za sve članove, osoba zaposlena u svojstvu tumača/prevoditelja dostupna je svakodnevno, bilo u prostorijama Udruge ili na terenu pri rješavanju raznih životnih problema (odlazak liječniku, postupci pri Centru za socijalnu skrb, prikupljanje razne dokumentacije, tumačenja na izletima i na raznim druženjima, …).
Članovima oštećena sluha, kojima je znakovni jezik prioritetno sredstvo sporazumijevanja, na taj je način osiguran kvalitetniji pristup informacijama, a samim time oni se više uključuju u život svoje lokalne zajednice što im znatno poboljšava kvalitetu života.
Posebno pak je usluga tumača/prevoditelja usmjerena na rad s djecom oštećena sluha predškolske i osnovnoškolske dobi gdje se uz upotrebu znakovnog jezika primjenjuju i logopedsko-fonetske vježbe, pri čemu je dodatno uključena i osoba po pojedinačnom projektu u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.
Pružanjem usluga osobama oštećena sluha u raznim institucijama, školama i javnim ustanovama tumač/prevoditelj pak će sudjelovati u informiranju i senzibilizaciji javnosti za pitanje gluhoće i znakovnog jezika.
Dobri razlozi za učenje znakovnog jezika
- znakovni jezik povezuje čujuće i osobe oštećena sluha i čini im život ljepšim;
- čujući roditelji mogu lako razgovarati sa svojom djecom oštećena sluha;
- s osobama oštećena sluha možete biti dobri prijatelji;
- iz udaljenog dijela prostorije možete se sporazumijevati bez vikanja i
- možete razgovarati i kroz zatvoreni prozor.
Dobre osnove prilikom razgovora s osobom oštećena sluha
- lice nam mora biti dobro osvijetljeno;
- udaljenost neka ne bude veća od 1,50 m;
- poželjno je govoriti umjereno i to književnim jezikom;
- koristiti jednostavne riječi, a rečenice neka budu što kraće;
- ako nas ne razumiju, ponovimo istu stvar drugim riječima i
- izbjegavati istovremeno razgovarati s više osoba.
Usluge komunikacijskog posrednika hrvatskoga znakovnog jezika
- prevođenje kod liječnika;
- prevođenje u sustavu socijalne skrbi kod rješavanja statusa invalidnosti ili pojedinih prava (posebno kod ostvarivanja povlastice za telefonsku i televizijsku pretplatu);
- prevođenje na sjednicama Upravnog odbora;
- prevođenje na druženjima članova u prostorijama Udruge s ciljem prakticiranja znakovnog jezika;
- prevođenje u obiteljskom okruženju prilikom problema sa sinom oštećena sluha;
- prevođenje u obiteljskoj kući prilikom razmirica supružnika oštećena sluha, s ciljem ukazivanja na nastale probleme, odnosno kako im mogu pomoći čujući članovi obitelji;
- prevođenje korisnici oštećena sluha inozemne mirovine, vezano na ostvarena prava;
- prevođenje roditeljima oštećena sluha romske nacionalnosti i pomoć u ostvarivanju prava kod djeteta oštećena sluha;
- prevođenje i tumačenje gradiva članici oštećena sluha za polaganje vozačkog ispita;
- prevođenje i razna pomoć majci djeteta oštećena sluha s mentalnom retardacijom, polazniku Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec i
- prevođenje na raznim aktivnostima Udruge: održavanje kreativnih radionica, plivanje, jahanje, zajednički izleti.
Svaka usluga trajala je najmanje po dva sata, dok je kod nekih usluga utrošeno i 5 do 6 sati.
3. Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha
Udruga (na)gluhih osoba Videatur iz Zagreba započela je s provođenjem projekta pod nazivom Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha.
Projekt je odobren od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u sklopu otvorenog poziva pod nazivom Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici-faza 1; financiran je iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u iznosu od 1.499.382,72 kuna sa 100% intenzitetom potpore.
Projekt „Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha“ ima za cilj povećati socijalnu uključenost za 100 osoba oštećena sluha kroz korištenje IT tehnologije kao alata pružanja socijalnih usluga u zajednici. Projekt je nastao kao izraz potrebe gluhih i nagluhih osoba u RH i uključuje u provedbu 10 Organizacija civilnog društva koji okupljaju osobe oštećena sluha na svome području.
Predloženi projekt nastao je kao rezultat višegodišnjeg uspješnog partnerstva između Videatura i devet udruga koje okupljaju osobe oštećena sluha u Republici Hrvatskoj. Partneri na projektu su Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije, Udruga gluhih i nagluhih Međimurske županije-Čakovec, Udruga osoba oštećena sluha Bjelovarsko-bilogorske županije, Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška, Udruga gluhih i nagluhih Brodsko- posavske županije, Udruga gluhih i nagluhih grada Iloka, Udruga gluhih i nagluhih grada Varaždina i Varaždinske županije, Udruga osoba oštećena sluha Vukovarsko-srijemske županije i grada Vinkovci i Udruga gluhih i nagluhih Osječko-baranjske županije.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ,na području RH živi više od 12000 gluhih i nagluhih osoba. Od navedenog broja njih više od pola živi izvan četiri najveća grada u RH čime im je dostupnost socijalnih i zdravstvenih usluga ograničena, što uzrokuje povećanu socijalnu isključenost i lošiju kvalitetu života.
Gluhe osobe puno teže uče i svladavaju hrvatski standardni jezik što im u životu stvara veliku prepreku prilikom komuniciranja, posebno kod primanja informacija. Upravo zbog toga su osobe oštećena sluha često meta raznih prevaranata , i često ne uspijevaju ostvariti prava koja su im osigurana unutar sustava socijalne skrbi.
Kako bi se osigurala stručna pomoć osobama oštećena sluha i u onim dijelovima države gdje im je takva pomoć vrlo ograničena ili u potpunosti isključena, Udruga Videatur se vodila primjerima europskih zemalja poput Švedske, Latvije i Češke koje su prepoznale mogućnosti korištenja mobilnih aplikacija i interaktivnih web portala u pružanju socijalnih usluga.
Projekt „Suvremene socijalne usluge za osobe oštećena sluha“ koristi interaktivni web portal i mobilnu aplikaciju koje u stvarnom vremenu osobama oštećena sluha pružaju usluge pravnog savjetovanja, psihosocijalne podrške, daktilografije i transkripcije, prevođenja i prilagodbe tekstova iz jezika gluhih u hrvatski govorni jezik. Putem mobilne aplikacije, osoba oštećena sluha može u bilo kojem trenutku dobiti podršku koja joj je potrebna za ostvarivanje svojih prava i uspješno primanje informacija. Web portal također sadrži e-learning program za učenje osnova znakovnog jezika za sporazumijevanje šalterskih službenika na znakovnom jeziku s osobama oštećena sluha, kao i roditelja s gluhom djecom. Na taj način radi se na premošćivanju komunikacijskih barijera.
Europske smjernice za prijelaz s institucionalne skrbi na usluge podrške za život u zajednici, nužnim smatraju društvene promjene kako bi se javne usluge na razini zajednice učinile uključivim i dostupnim svima, bez obzira na razinu ovisnosti o potpori ili invaliditetu osobe. Donošenjem digitalne agende za Europu, EU potiče države članice na korištenje IKT-a, kako bi se europskim građanima osigurale bolje, jeftinije i kvalitetnije usluge u zdravstvu i socijalnoj skrbi.
Projekt će se provoditi od 1. 5. 2020. do 1. 5. 2022. godine.
Trajanje projekta je 24 mjeseca.
Rezultati projekta:
- Povećana socijalna uključenost za 100 osoba oštećena sluha kroz korištenje inovativnih suvremenih IT socijalnih usluga.
- Ojačani kapaciteti 25 stručnjaka za pružanje socijalnih usluga osobama oštećena sluha.
- Osnaženo 20 članova obitelji s ovisnim članom kako bi bolje uskladili obiteljski i poslovni život.
4. „Neaktivni NEET-ovci i neaktivni OSI ponovo na tržištu rada“
Dana 6. srpnja.2021. Udruga (na)gluhih osoba Videatur potpisala je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt iz Poziva „Pronađi me!“-provedba aktivnosti dosega i obrazovanja neaktivnih mladih osoba u NEET statusu pod nazivom Neaktivni NEET-ovci i neaktivni OSI ponovo na tržištu rada. Projekt je financirala EU iz Europskog socijalnog fonda OP Učinkoviti ljudski potencijali, a Humanitarna organizacija.
Ciljna skupina ovog projekta su neaktivne mlade NEET osobe do 29 godina starosti koje obuhvaćaju i ovisnike, te osobe s invaliditetom. NEET je akronim (engl. Not in Employment, Education or Training) koji označava mlade do 29 godine koji nisu zaposleni, ne obrazuju se niti usavršavaju. Često su mladi koji pripadaju ovoj skupini teško zapošljivi što zbog manjka obrazovanja, što zbog sve veće inertnosti koja obuzima mladu populaciju nove generacije, a čiji je uzrok nepovjerenje u sustav, manjak mjesta gdje se mogu izraziti ili prevelika očekivanja koja su u nesrazmjeru s dostupnim resursima. Zbog toga su mladi sve češće neaktivni, te su zbog toga izloženi riziku od siromaštva i neizvjesne budućnosti. Osobe s invaliditetom koje pripadaju ovoj skupini jedna su od najugroženijih skupina na tržištu rada budući da im se jako teško može pristupiti i na taj način ih potaknuti na promjene. Isti je slučaj i s liječenim ovisnicima koji se jako često susreću s predrasudama, te zbog toga bivaju obeshrabreni i odustaju.
Kako bi se utjecalo na promjenu njihova statusa i ojačalo ih se za (ponovo) uključivanje na tržište rada, kroz projekt će se provesti nekoliko skupina aktivnosti i to:
- Aktivnosti dosega i aktivacije neaktivnih osoba u NEET statusu koje uključuju:
– mobilni tim čija će zadaća uvijek biti na „prvoj crti“ za sve informacije i pomoć prilikom ulaska u projekt, ali i tijekom trajanja provedbe.
– neformalne edukacije jačanja mekih i transverzalnih vještina koje su se u novije vrijeme pokazale izuzetno važnima, ponekad čak i važnijima od samog obrazovanja i tzv. tvrdih vještina.
– kulturne i sportske aktivnosti.
- Aktivnosti podrške neaktivnih osoba u NEET statusu uključujući i one najudaljenije od tržišta rada koje uključuju:
– Uvijek dostupno besplatno savjetovanje i psihosocijalna podrška i Mentoriranje
- Aktivnosti obrazovanja pripadnika ciljane skupine, te informiranja o stanju na tržištu rada koje uključuju:
– Radionice informiranja o kretanjima na tržištu rada
– Besplatne verificirani programe obrazovanja i osposobljavanja provedene od strane za to nadležnih institucija (Pučko otvoreno učilište, Algebra)
– Program poduzetništva i pokretanja vlastitog posla
Trajanje projekta je 24 mjeseca, točnije od 6. 7. 2021. do 6.7. 2023., a sudjelovati mogu svi od 15 do 29 godina starosti, a koji se u trenutku ulaska u projekt ne obrazuju (redovno i vanredno), nisu zaposleni i ne vode se u evidenciji nezaposlenih osoba u HZZ-u duže od 4 mjeseca. Sve dodatne informacije o sudjelovanju na projektu možete dobiti kontaktom na e-mail: pronadjime.esf@gmail.com, na kontakt brojeve članova mobilnog tima: 0957419115 Mateja i 0953835661 Ivana ili nas možete posjetite u našoj udruzi na adresi Martićeva 67, 1.kat.
Uključivanjem u projekt postaje se svojevrsni ambasador koji doprinosi osvještavanju zajednice o problemu osoba u NEET statusu uključujući i one marginalizirane, te svojim primjerom ukazuje na jedan od načina kako doprinijeti rješavanju problema.
Projekt je nastao u partnerstvu sa Savezom gluhih i nagluhih Grada Zagreba, Udrugom Zaželi, Humanitarnom organizacijom „Zajednica Susret“, te Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Područna služba Zagreb. Svi partneri spremni su uložiti maksimalne napore kako bi se ostvario postavljeni cilj, a to je omogućiti neaktivnim NEET osobama pristup tržištu rada, te ih osnažiti da u njemu aktivno sudjeluju.
Kako bi se prijenos informacija i znanja učinio dostupnim svim osobama s invaliditetom uključenima u projekt, osigurat će se potrebni kanali komunikacije.
Projekt se vodi principima ravnopravnosti spolova i nediskriminacije, te će svi imati osnovu za sudjelovanje u aktivnostima. Isto tako, projekt je zasnovan na poštovanju rodne ravnopravnosti u svim oblicima i potiče se tolerancija prema različitostima.
5. Uključivanje gluhih i nagluhih osoba u zajednicu
Udruga (na)gluhih osoba Videatur započela je s provedbom projekta pod nazivom ‘Uključivanje gluhih i nagluhih osoba u zajednicu-vol.2’.
Projekt je nastavak istoimenog projekta koji je Udruga Videatur provodila unatrag dvije godine, a koji se pokazao izuzetno uspješnim i korisnim.
Projekt se provodi na području Grada Zagreba, Zagrebačke, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, a ciljna skupina su osobe s invaliditetom, odnosno osobe oštećena sluha starije od 18 godina, a koje žive na tom području.
Projekt financira Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda, a podržan je kroz natječaj Razvoj usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom-faza II. Ukupna vrijednost projekta iznosi 908.327,79 kuna, a iznos EU financiranja je stopostotan.
Provedba projekta započela je u travnju 2019. godine i traje do kolovoza 2021.godine.
Opći cilj projekta je osigurati podršku gluhim i nagluhim osobama u prevladavanju komunikacijskih barijera te povećanje stupnja njihove inkluzije u društvo uz asistenciju tumača znakovnog jezika, dok se kao specifični cilj navodi povećanje kvalitete života 35 osoba s oštećenim sluhom s područja gore navedenih županija, a kroz dostupnost usluge tumača znakovnog jezika u svim životnim situacijama.
Projektom je predviđeno zapošljavanje dva tumača znakovnog jezika koje će kroz edukacije biti osposobljeni za pružanje usluge tumačenja i prevođenja.
Zbog nedostatka komunikacijskog posrednika gluhe osobe često su prepuštene same sebi ili jedni drugima i na taj način ostaju nedovoljno informirane i u nemogućnosti da ostvare svoj puni potencijal.
Korištenjem usluga prevoditelja olakšat će se mogućnost integracije gluhih i nagluhih osoba u društvenu zajednicu i redovne škole, a rezultat toga će biti rasterećenje instutucija socijalne skrbi, te povećanje socijalnog kapitala zajednice kroz povećanje funkcionalnosti osoba oštećena sluha.
Udruga Videatur svoje će članove informirati o svim pravima koja im pripadaju i pomoći im u njihovu ostvarenju. Isto tako, pomoći će im u ostvarivanju što kvalitenijeg življenja i što lakšeg uključivanja u širu društvenu zajednicu, kao i osvješćivanje zajednice o položaju gluhih osoba u društvu i načinu ostvarivanja uspješne međusobne komunikacije.
Ovaj projekt je tailor-made projekt koji je dizajniran prema specifičnim potrebama članstva udruge i to na temelju iskustva stečenog iz prve faze poziva. Upravo zbog toga vjerujemo kako će nastavak prije svega ojačati samopouzdanje gluhih osoba koje su zakoračile iz svoje čahure u svijet čujućih zahvaljujući uvijek dostupnim komunikacijskim posrednicima koji ih već poznaju.
6. Centar kreativnih industrija
Udruga (na)gluhih osoba Videatur iz Zagreba započela je s provođenjem projekta pod nazivom Centar kreativnih industrija.
Projekt je odobren od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u sklopu otvorenog poziva pod nazivom Podrška socijalnom uključivanju i zapošljavanju marginaliziranih skupina; financiran je iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u 100% iznosu od od 923.402,19 kuna.
Udruga Videatur u suradnji s Forumom za slobodu odgoja iz Zagreba, Kolektorom-centrom za vizualne medije iz Zagreba i Športskom udrugom gluhih iz Nove Gradiške kao partnerima na projektu, pokrenula je Centar kreativnih industrija gdje će dugotrajno nezaposleni mladi te mladi s invaliditetom, usavršiti meke vještine i specijalizirane programa kreativnih industrija /tehnologija poput digitalne fotografije i obrade, digitalnog videa, montaže, menadžmenta u kulturi, vođenja društvenih mreža, te izraditi web stranicu na kojoj će sudionici objavljivati praktični rad nastao tijekom osposobljavanja. Projekt će trajati 18 mjeseci, i to od 01.09.2018. do 01.03.2020. Tijekom projekta provest će se 9 edukacija kroz 32 dana. Edukacije koje se odnose na fotografiju i video će uključivati praktični rad. Budući da je u Europi, a isto tako i u Hrvatskoj velika ekspanzija kreativne tehnologije temeljene na digitalnoj fotografiji i videu, aktivnosti projekta usmjerene su ka tome da fotografija kao alat omogući inkluzivno sudjelovanje svih mladih bez obzira na invaliditet, veću interakciju u društvu, samostalnost u umjetničkom izražavanju i mogućnost ostvarivanja društvenih kontakata, što u krajnjem rezultatu povećava mogućnost zapošljivosti.
Očekivani rezultati Centra kreativnih industrija su povećanje svijesti o mogućnosti zapošljavanja u sektoru kreativnih zanimanja, te pružanje podrške pri zapošljavanju, i to nezaposlenim mladima u nepovoljnom položaju. Korisnici projekta će putem stjecanja kompetencija u umjetničkom izražavanju povećati svoju socijalnu uključenost i konkurentnost na tržištu rada.
Cilj projekta je osnivanje Centra kreativnih zanimanja kao mjesta osnaživanja mladih osoba u nepovoljnom položaju putem mekih i transverzalnih vještina za zanimanja u kreativnom sektoru, te jačanje kompetencija 20 nezaposlenih mladih kako bi bili konkurentni na tržištu rada.
7. ERASMUS+ KA2 PROJEKT
„FIGHT FAKE NEWS- PRESERVE MENTAL HEALTH“
Odobrena dodjela bespovratnih sredstava u iznosu 60 000 € od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije, sklopljen ugovor broj 2021-1-HR01-KA210-YOU-000080891
PREPOZNATI DRUŠTVENI PROBLEMI KOJIMA SE PROJEKT BAVI:
-„infodemija“, odnosno prekomjerna količina informacija kojima smo svakodnevno izloženi putem portala, društvenih mreža i drugih izvora informiranja
-manipulacija informacijama koje izazivaju stres, a teško im je utvrditi pouzdanost, točnost i cjelovitost
-negativne posljedice koje navedene informacije mogu ostaviti na mentalno zdravlje u smislu anksioznosti, depresije i konstantnog umora
-manjak kritičkog promišljanja i analiziranja kod mladih, posebice kod mladih sa oštećenjem sluha koji su često slabije pismeni pismeni i skloniji vjerovati pročitanom
CILJEVI PROJEKTA:
- Uspostaviti suradnju s manje iskusnim lokalnim organizacijama u Grčkoj i Španjolskoj sličnog područja djelovanja te ostvariti međunarodnu dimenziju našeg rada.
- Razviti nove inovativne programe neformalnog obrazovanja za uključivanja većeg broja mladih s manje mogućnosti u području kritičkog promišljanja vijesti i sadržaja dostupnih na portalima i društvenim mrežama te na taj način povećati kvalitetu djelovanja uključenih organizacija u radu s mladima.
- Ojačati kapacitete youth workera iz organizacija koje dosada nisu sudjelovale ili imaju malo iskustva u provedbi međunarodnih osposobljavanja kako bi pravovremeno prepoznali utjecaj lažnih vijesti na mentalno zdravlje mladih korisnika, te ih osposobiti za konstruktivan odgovor na potrebe mladih s manje mogućnosti.
- Razviti nove digitalne alate usmjerene na povećanje kvalitete osposobljavanja mladih u području prepoznavanja distinkcije stvarnosti i prikaza u medijima, te ojačati kapacitete uključenih i suradničkih organizacija za korištenje inovativnih digitalnih alata u budućem radu s mladima.
AKTIVNOSTI PROJEKTA:
- TRANSNACIONALNI PROJEKTNI SASTANCI I RAZMJENA DOBRE PRAKSE- ukupno 3 transnacionalna sastanka tijekom kojih će predstavnici uključenih organizacija razmjeni primjere dobre prakse, evaluirati provedbu te definirati moguće teškoće i izazove, kao i instrumente podrške
- TRENING MEDIJSKE PISMENOSTI- koji će uključivati mlade s manje mogućnosti s ciljem jačanja njihovog kritičkog promišljanja i usvajanja analize sadržaja
- IZRADA NEFORMALNOG TRENING PROGRAMA NA TEMU „UTJECAJ LAŽNIH VIJESTI NA MENTALNO ZDRAVLJE MLADIH“ TE PRIRUČNIKA ZA INDIVIDUALNI RAD koji će poticati usvajanje transverzalnih vještina kod mladih, ali i poslužiti kao diseminacijski alat
- IZRADA POPRATNIH DIGITALNIH ALATA u smislu digitalnog priručnika, programa e-osposobljavanja, kvizova jačanja kritičkog razmišljanja i slično. Bit će namijenjeni kako mladima s manje mogućnosti, tako i organizacijama koje s njima rade, a poticat će digitalizaciju, integrirati znanja i vještine jačanja mentalnog zdravlja te služiti za širenje rezultata
- TRENING ZA TRENERE, OSPOSOBLJAVANJE YOUTH WORKERA IZ UKLJUČENIH ORGANIZACIJA ZA PROVEDBU RAZVIJENOG PROGRAMA S MLADIMA U SVOJOJ SREDINI- edukacija youth workera koji će u svojem budućem radu koristiti trening program s ciljem smanjenja negativnog utjecaja lažnih vijesti na mentalno zdravlje
- OSNIVANJE BAZE PODUPIRUĆIH ORGANIZACIJA koje će u svoje djelovanje integrirati izrađene materijale i na taj način širiti pozitivne rezultate i nakon završetka projekta
CILJNE SKUPINE
- Organizacije uključene u provedbu projekta koje će kroz rad s mladima povećati kvalitetu svog djelovanja, ali i jačati svoje kapacitete za buduće suradnje
- Ostale organizacije na lokalnoj i regionalnoj koje se bave zaštitom mentalnog zdravlja mladih
- Mladi s manje mogućnosti- korisnici usluga navedenih organizacija koji će uključivanjem u trening program raditi na jačanju kritičkog promišljanja i davanju konstruktivnog odgovora na negativan utjecaj lažnih vijesti
OČEKIVANI REZULTATI:
Stvaranje kvalitetne inovativne prakse u radu s mladima s manje mogućnosti u područjima koji odgovaraju potrebama uključenih organizacija.
Ostvariti međunarodnu dimenziju djelovanja uključenih organizacija i razmjenu primjera dobre prakse.
Poduprijeti aktivno građanstvo u lokalnoj zajednici s unošenjem europske dimenzije u rad uključenih organizacija.
Kroz razvoj novih digitalnih alata i programa osposobljavanja ojačati kapacitete sudjelujućih organizacija za rad s mladima u području mentalnog zdravlja.
Transformiranje djelovanje uključenih organizacija iz tradicionalnog u digitalno.
Promoviranje europskih vrijednosti u dosad nezastupljenim zajednicama korisnika.